Składniki :
- około 50 dag mięsa wieprzowego, gulaszowego
- 15 sztuk pieczarek
- 1 cebula,
- olej rzepakowy do smażenia
- liść laurowy, pieprz ziarnisty i mielony, sól, cukier
- pomidory krojone
- szklanka wina czerwonego, wytrawnego
- około 2 cm świeżego imbiru, cząber suszony lub świeży
- 20 dag mrożonego groszku zielonego
Przygotowanie:
- Pokrojone mięso i cebulę podsmażyłam na gorącym oleju RZEPAKOWYM, dodałam pół szklanki wina, liść laurowy, 3 ziarnka pieprzu - przykryłam pokrywką i smażyłam, a raczej gotowałam prawie do miękkości mięsa ( u mnie trwało to około 45 min). Gdy zajdzie potrzeba podlać wodą, zaglądać, by nie przypalić.
- Po tym czasie dodałam pokrojone drobno pieczarki i obrany imbir - smażyłam podlewając na przemian winem i wodą
- Gdy mięso było już prawie miękkie dołożyłam mrożony groszek, sól i cząber wymieszałam i dodałam resztę wina, gotowałam już do zupełnej miękkości mięsa
- Na koniec dodałam 3/4 puszki - 390 gramowej pomidorów( o tej porze roku można dodać przecier ze świeżych pomidorów ). Kiedy dodałam pomidory sos zmienił smak na ostrzejszy, dlatego kto woli delikatniejsze smaki spokojnie może ich nie dodawać... a jeśli już to wyrównać smak łyżeczkę cukru. Mojej córce bardziej smakowała wersja bez pomidorów ( i taką zrobię następnym razem ), ale i tak sos miał fajny, oryginalny smak. Dodatkiem była zielona sałata i ryż, choć to danie można jeść bez ryżu . Sałatę polałam olejem Rzepakowym zmieszanym z sokiem z cytryny :) Smacznego!
Olej wykorzystałam do obiadu dwukrotnie, zrobiłam też szybką marynatę.
Olej RZEPAKOWY wykorzystałam do marynowania papryki, czosnku i liści bazylii. Gdy już przejdzie smakami tych przypraw, będę używać go do dresingów i nie tylko :)
Olej będzie pikantny w smaku. Gdy papryka, czosnek i bazylia oddadzą swój smak olejowi wyjmę je ze słoika :)
Kilka ważnych informacji o właściwościach oleju RZEPAKOWEGO.
Olej rzepakowy ma bardzo podobny skład do składu oleju z oliwek, dlatego można określić go mianem polskiego odpowiednika oliwy z oliwek. Olej rzepakowy w około 70 % składa się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych należących do grupy omega-9. Pozostałe kwasy należą do grupy omega-6 i 3. Dzięki zrównoważonemu składowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej rzepakowy zimno tłoczony stosowany jest w profilaktyce chorób układu krążenia, serca, oraz miażdżycy, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dzieciom można podawać go już od 6 miesiąca, ( 10-20 g dziennie) w zupkach i papkach warzywnych.
Olej rzepakowy znalazł zastosowanie także w kosmetyce: kremach i balsamach.
Używanie oleju w naszej diecie gwarantuje zdrową cerę i smukłą sylwetkę. Zawiera witaminę E, która nazwana jest "witaminą młodości", także witaminę K, a obecna w oleju prowitamina A ( beta- karoten) wspomaga profilaktykę naszego zdrowia. Smażenie na tym oleju gwarantuje mniejszą kaloryczność, dlatego ,że potrawy na nim smażone łatwiej się odsączają.
Nie zapominajmy zatem o oleju rzepakowym, bo warto stosować go w naszej kuchni, by odżywiać swoją rodzinę zdrowo, a 2 łyżki oleju rzepakowego spożywane na surowo to niewiele,a dostarczają organizmowi dzienną dawkę bezcennego kwasu linolenowego. Już dziś zatem warto zainwestować w swoją zdrową przyszłość : )
Więcej informacji na http://pokochajolejrzepakowy.pl,
Ja miałam ostatnio gulasz z pieczarkami, pyszotka ;)
OdpowiedzUsuńJa tez :)
Usuńuwielbiam połączenie gulaszu z ryżem ;)
OdpowiedzUsuńPyszne danko, a warzywa dodane do gulaszu to dobry pomysł na urozmaicenie tej potrawy:-)))
OdpowiedzUsuńPaulino- bo smaczne , a i owszem :)
Usuńuwielbiamy -i właściwie proste :)
Helen- mamy na szczęście wolny wybór :)pozdrawiam wszystkich!
Nie przepadam za olejem rzepakowym. Wolę słonecznikowy bo jest zdrowszy.
OdpowiedzUsuńGulasz z ryżem, opcjonalnie kaszą - to jest to! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
http://ewakuchennie.blogspot.com/
takie sosiki bardzo lubię!:)
OdpowiedzUsuń