sobota, 30 czerwca 2012

Zaczął się sezon na porzeczki
   


 Porzeczka czerwona została jakby zapomniana . A szkoda ...
Porzeczka czerwona zawiera garbniki , dużo witaminy C,  kwasy organiczne , potas , magnez , wapń ,
 fosfor .
"  Z biopierwiastków należy zwrócić uwagę na żelazo , które jest dwuwartościowe , a więc łatwo przyswajalne.Wchodzi  ono w skład hemoglobiny i enzymów oddechowych komórek i jest zalecane przy niedokrwistości .w takie żelazo obfitują czereśnie , wiśnie , agrest , żurawiny , burak czerwony i pomidory itd . Posiada miedź . Ma ona znaczenie w procesach krwiotwórczych. Niedobór miedzi wywołuje niedokrwistość u dzieci i kobiet w ciąży. Świeże i suszone liście porzeczki zawierają ponadto fitoncydy i są przez to przyprawą dodawaną do solonej i kwaśnej kapusty , ogórków , jabłek w zalewie i konserwowanych owoców .
Rozgniecione jagody porzeczki leczą piegi.
Porzeczki należą do owoców kwaśnych . Zgodnie z zaleceniami z makrobiotyki , nie powinny być zjadane podczas posiłku składającego się z białka (mięso , ryby , warzywa ). Lepiej jest zjadać porzeczki 1 godzinę po takich posiłkach.Sprzyja to lepszemu trawieniu i zapobiega zbytniemu zaleganiu produktów spożywczych w żołądku oraz unikaniu szkodliwej nadfermentacji, będącej przyczyną wielu chorób przewodu pokarmowego i układu krążenia .

Jako , że owoc ten posiada sporo pektyn można z niego robić domowe galaretki . Wyciskamy sok do naczynia , które stawia się na słabym ogniu , dodając cukier w stosunku 1 : 1,5 .Powoli doprowadzić do zagotowania. Usunąć piankę po 5 minutach. Włożyć do słoika , gdy konsystencja galaretki jest dostateczna."             To tyle z książki Jadwigi Górnickiej "Apteka natury" tom 1
Jedzmy zatem porzeczki , bo to niewyczerpana skarbnica  dla zdrowia. Póki jest sezon na świeże :)

Swojej galaretki z porzeczek użyje do przekładania ciast , a jeśli udekoruję je taką czerwoną galaretką  to tez będzie pięknie ...i smacznie :)

3 komentarze:

 1. Moja Babcia zawsze z porzeczek robiła domowe wino:)

  OdpowiedzUsuń
 2. zatem polecam http://www.qulinarny.blogspot.com/2012/06/porzeczkowe-marzenie.html

  OdpowiedzUsuń
 3. galaretka z porzeczki! mniam.
  szkoda, że mi wymarzł mój jedyny krzaczek..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...