poniedziałek, 18 czerwca 2012

Koktajl błonnikowy - (2)


Wspomniałam już o koktajlu błonnikowym . Chciałabym napisać trochę na jego temat .
Te dane zawarte są w książce Józefa Słoneckiego "Zdrowie na własne życzenie "
"  Właściwości składników koktajlu.
Poszczególne składniki są tak dobrane by mógł on uzupełnić wszystkie substancje , których w żywności współczesnego człowieka brakuje. Dlatego każdy z tych składników ma do spełnienia swoją specyficzną rolę.
                                                Nasiona dyni.
Jak wskazuje nazwa, istotnym składnikiem koktajlu , decydującym o jego unikalnych właściwościach jest błonnik. Przy czym nie może to być błonnik MARTWY, pełniący jedynie rolę wypełniacza , gdyż taki błonnik nie dostarcza organizmowi żadnych wartościowych substancji , jedynie ułatwia wypróżnianie , ale dla zdrowia to za mało.Dlatego istotny składnik koktajlu błonnikowego musi być żywy , a więc aktywnie pełniący swoje funkcje ochronne względem zawartego w ziarnie zarodka rośliny.
Takim żywym błonnikiem spełniającym stawiane przed nim wymogi są łupiny dyni , popularnie zwane pestkami dyni.
Zadaniem łupiny osłaniającej ziarno jet nie tylko jego ochrona mechaniczna. Po wewnętrznej stronie znajduje się cienka błona chroniąca zamknięty wewnątrz cenny zarodek przed drobnoustrojami i robakami , które chętnie by się pożywiły smakowitą zawartością nasienia.Rolę tę pełni doskonale zawarta w owej błonce kukurbitacyna - substancja wykazująca silne działanie toksyczne wobec drobnoustrojów i robaków , przy czym zupełnie nieszkodliwa dla organizmu ludzkiego .Największe stężenie kukurbitacyny występuje w ziarnach świeżych , gdy łupina jest jeszcze miękka i nie chroni nasiona przed intruzami.Z tego względu  w medycynie ludowej świeże pestki dyni stosowane są do usuwania z przewodu pokarmowego robaków takich jak :tasiemiec uzbrojony i nie uzbrojony , tęgoryjec dwunastnicy , glista ludzka , owsiki , lamblie.Dla przeprowadzenia skutecznej kuracji trzeba jednorazowo zjeść , w zależności od wieku 100 - 200 świeżych pestek dyni.
Po wyschnięciu łupiny ilość kukurbitacyny w ziarnie maleje , ale zwiększa się ponownie w w okresie wypuszczania kiełka, jednak już nie w takiej ilości , jak w ziarnach świeżych.Dlatego e celu usunięcia pasożytów przewodu pokarmowego przy pomocy skiełkowanych pestek dyni należy zwiększyć ilość zjedzonych pestek o 50 % , a kurację przeprowadzić przez 3 dni z rzędu.
Poza kukurbitacyną pestki dyni zawierają wiele innych korzystnych dla naszego organizmu substancji.Ze składników mineralnych trzeba wymienić przede wszystkim fosfor (1,14%) , a także -żelazo , selen ,magnez , cynk , miedź , mangan.Ponadto znaczne ilości witamin , głównie wit. E oraz B1 i B2 .Ze zdrowotnego punktu widzenia , niezwykle ważnym składnikiem pestek dyni jest olej (ok. 35%) zawierający 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych.Nie sposób nie wspomnieć o lecytynie , której znaczenia dla funkcjonowania organizmu nie można przecenić, bowiem jest ona obecna w każdej komórce naszego ciała i bierze udział w większości procesów metabolicznych.
.......Oprócz zawartych we wnętrzu ziarna substancji odżywczych ważna jest także jego osłonka , czyli błonnik.Wbrew pozorom , nie jest to martwa skorupa , gdyż w ziarnie pełni ona rolę kapsuły chroniącej zawartość przed szkodliwymi czynnikami środowiska.Po zmieleniu ziarna jego składniki szybko ulegają biodegradacji.Dotyczy to także głównego składnika łupiny , którym jest nierozpuszczalny w wodzie błonnik-celuloza.
Celuloza nie jest trawiona w ludzkim przewodzie pokarmowym , mimo to pełni w nim wiele ważnych funkcji -wchłania wodę i rozpuszcza w niej metale ciężkie , dzięki czemu ułatwia ich wydalenie , pomaga usunąć patologiczny śluz ze ściany jelita cienkiego , wreszcie stanowi  podłoża w hodowli bakterii symbiotycznych , zasiedlających środowisko jelita grubego."

O siemieniu lnianym i pestkach słonecznika już wkrótce.To tez ważne składniki koktajlu błonnikowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...