wtorek, 2 października 2012

Prawie wszystko o cytrynie
Cytrynę znamy i lubimy wszyscy , ale tak naprawdę  nie zastanawiamy się nad jej cudownymi wprost właściwościami.Jedzenie i picie soku z cytryny powinno trwać cały rok, a szczególnie teraz :)
A oto co przeczytałam na jej temat w książce Michała Tombaka pt : "Droga do zdrowia "
/cytaty /
"Cytrynę można stosować przy następujących chorobach : osteoporoza, podagra, chroniczny reumatyzm, kamienie żółciowe i nerkowe, anemia, dna moczanowa, niektóre choroby nerwowe, cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, katar żołądka, choroby wątroby. Najlepszym sposobem uwalniania organizmu od trującej substancji, która powoli zabija nasz organizm jest picie zwykłego soku z cytryny .
.... Świeży SOK z cytryny bardzo  szybko rozkłada się pod wpływem powietrza i dlatego za każdym razem należy przygotować nowa porcję soku.( do picia  czy nacierania )
....- osoby, które cierpią na wrzody żołądka lub katar żołądka odczuwają korzystne działanie kuracji sokiem cytrynowym. Jest on bogaty w wit. C , mikroelementy i hormony. Wspaniale oczyszcza organizm z nierozpuszczalnych soli i śluzu. Ci Państwo, którzy chcą wyglądać młodo, powinni pić sok z jednej cytryny dziennie.
Dzięki zawartości hormonów fitoestrogenowych sok z cytryn jest szczególnie polecany kobietom w starszym wieku. Zadziwiające związki pierwiastków chemicznych zawarte w soku to wspaniała profilaktyka w chorobach infekcyjnych. Późną jesienią i wczesną wiosną należy zapobiegawczo pić go przeciwko epidemii grypy i przeziębieniom .
...Oprócz wit. C ujawniono wit. P , której niedobór prowadzi do zakłóceń w układzie krążenia . Większa część tej witaminy zawarta jest w skórce i pestkach cytryny .W tejże skórce oraz pestkach znajdują się najrozmaitsze olejki eteryczne- cytrole, kwasy organiczne i inne bardzo potrzebne organizmowi pierwiastki.

... Kwas cytrynowy jest jedynym kwasem wiążącym się w organizmie z wapniem. W wyniku tego procesu tworzy sie unikalna sól . Podczas jej rozpuszczania organizm otrzymuje fosfor i wapń , pierwiastki, które normalizują przemianie materii regenerują tkankę kostną .
Szczególnie cenne w kuracji cytrynowej jest to , że podczas niej w organizmie powstaje naturalny kwas aminowo - cytrynowy , który jest składnikiem  ( w postaci syntetycznej ) praktycznie wszystkich preparatów przeznaczonych do walki z wyżej wspomnianymi chorobami " ....
 W książce podane są kuracje sokiem z cytryny: profilaktyczna i lecznicza.
" Kuracja sokiem z cytryny najlepiej zaopatruje organizm w witaminy, których nam chronicznie brakuje.  
Sok z cytryny jest jednym z najlepszych środków przeciw kamieniom.
Wspaniałym środkiem profilaktycznym przeciw podwyższonemu cholesterolowi i schorzeniom serca.....
Sok z cytryny może okazać się niezastąpiony przy nadmiernej potliwości."                                      
  To tylko mała część wiadomości jakie warto przeczytać we wspomnianej książce. Czytamy o faktach  już znanych i takich, które są naprawdę zastanawiające, jak to możliwe by tak mały owoc był taką niesamowitą bombą witaminową ?  i nie tylko :)

 "Cytryny , które są spryskiwane różnymi środkami chemicznymi, a podczas zrywania przechodzą z rąk do rąk - powinny być dokładnie myte, najlepiej ciepłą wodą. Mycie, a nawet parzenie wrzątkiem jest KONIECZNE  również dlatego, że hurtownicy, aby nadać owocom kolor złocistożółty, gazują je etylenem bądź acetylenem. Takie cytryny są podatne na zepsucie, więc owijane są przez producentów w bibułkę nasączoną dwufenylem, co nie dopuszcza do pleśnienia. Po usunięciu bibułki szubko ulatnia się nieprzyjemny zapach dwufenylu.

Cytryna zawiera bardzo dużą ilość składników biochemicznych z przewagą składników alkalicznych ( zasadowych ) i może z tego powodu być stosowana pod różnymi postaciami. Cytryna jest w ustach kwaśna, natomiast w żołądku zasadowa. 100 g soku z cytryny zawiera 6 g kwasu askorbinowego."
 Te dane pochodzą z książki Jadwigi Górnickiej " Apteka Natury " tom 1

5 komentarzy:

 1. Cytryna ma wiele skutecznych działań, jednak niestety nie każdy może ją spożywać, niestety. Z jej nadmiernym spożywaniem też trzeba uważać, choć ona sama na szczęście nie zawiera tak wiele witaminy C co natka pietruszki :)
  Odwiedzając, zapraszam na Niekończący się wywód dwóch kobiet i Twój autonomiczny wybór dążenia według poszlak, nie trendów, które niestety ale gwałcą naszą kreatywność. www.firststep2fame.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może należałoby zacząć pic sok rozcieńczony ...

   Usuń
 2. Bardzo interesujące informacje... ja ją zawsze traktowałam jedynie jako dodatek do herbaty, a tu prosze - tyle walorów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O patrz, przypadkowo poruszyłysmy podobny temat:) Absolutnie zadziwiajacy owoc...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze wiedzieć o cytrynie ja tylko do herbaty używałam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...